Dart 16

507
Dane techniczne

długość ft/m 15.75 4.80
szerokość ft/m 7.55 2.30
zanurzenie ft/m 1.64 0.50
powierzchnia żagla ft²/m² Grot: 111.94

Grot Race: 118.40

Fok: 29.06

Genaker: 124.11

Grot: 10.40

Grot Race: 11.0

Fok: 2.70

Genaker: 11.53

waga kadłuba lb/kg 98.33 44.60
max. osób 1 – 3
poziom trudności
początkujący – zaawansowany
poziom regat klubowe – narodowe
optymalna waga lb/kg 176/386 80/175
transport na przyczepie

Materiały dodatkowe

Żeglarstwo na katamaranach różni się znacząco od żeglarstwa na łódkach jednokadłubowych, tak jak pływanie na tych łódkach, prędkość i emocje są zupełnie inne.

Katamarany od zawsze stanowiły domenę żeglarzy regatowych, albo żeglarzy o zacięciu wyjątkowo sportowym i fizycznie bardzo sprawnych, w związku z zupełnie innym stylem żeglarstwa jakie proponowały stanowiły zawsze klasę łódek, które albo się kocha, albo nienawidzi.

Dart16 jest łódką, która zmienia to podejście.

Po raz pierwszy konstrukcja ta umożliwiła:

a) naukę dla zupełnie początkujących żeglarzy, którzy niekoniecznie są wyjątkowo sprawni fizycznie i niekoniecznie mogą trapezować
b) bezpieczną naukę dla dzieci, które później bez przeszkód mogłyby same pływać na katamaranie
c) wprowadzenie taniej floty katamaranów do szkół żeglarskich bez specjalistycznej wiedzy i specjalistycznego zaplecza trenerskiego
d) “miękkie” i przyjemne przejście z klas jednoosobowych, bezzałogowych lub bez trapezowych nie rezygnując przy tym z dwóch kluczowych dla katamaranów rzeczy: PRĘDKOŚCI i ZABAWY

Dart16 – konstrukcja

Niezależnie czy to jest Dart 16 czy 16X, kadłuby tych dwóch wersji są wykonane w nowoczesnej i wyjątkowo odpornej technologii roto-moulded z polipropylenu, w połączeniu z praktycznie niezniszczalnymi sterami (patrz test Y&Y) stanowi propozycje idealną dla szkół żeglarskich, gdzie łódki narażone są na ciągłe uszkodzenia.

Poważna zaletą konstrukcyjną tego katamaranu jest jego stabilność – dosyć szerokie pływaki o dużej wyporności powodują, że Dart może zabrać więcej osób nawet podczas silnego wiatru, a tak niebezpieczne dla załogi sprzętu wywrotki przez dziób są dużo rzadsze niż na innych katamaranach w klasie 16 stóp.

Kolejną zaletą Dart16 jest jego zwrotność, w odróżnieniu od podobnych łódek tej klasy, Dart wyjątkowo łatwo wykonuje zwroty przez sztag, które sprawiają żeglarzom katamaranowym najwięcej kłopotów.

Intuicyjne rozmieszczenie elementów Darta powoduje, że szczególnie przyciąga on rodziny z dziećmi, a także początkujących żeglarzy.

 

Żagle

W obu wersjach Dart16 posiada słynne żagle jednego z najlepszych żaglomistrzów na świecie – Hyde’a.

Wersja standard to żagle podstawowe z dakronu, które można w prosty sposób zarefować. Przeznaczone są dla treningów lub pływania z rodziną. Trwały, klasyczny materiał minimalizuje uszkodzenia, które tak często mogą pojawić się w czasie żeglugi mniej doświadczonych załóg (błąd skoku na żagiel po wywrotce).

Wersja Race to mylarowy grot o zwiększonej powierzchni i nowoczesny genaker obsługiwany na systemie nabiegowego fału. Taki zestaw to dużo szybsze żeglarstwo i dokładniejszy trym żagla i o wiele więcej emocji na kursach z wiatrem.

Dla szkół żeglarstwa Genaker otwiera duże możliwości nauki żeglarstwa i  urozmaiconych, ekscytujących wyścigów meczowych i klasycznych regat.

Dart 16x

Sukces Dart16 (najlepiej sprzedający się katamaran w Wielkiej Brytanii) doprowadził do powstania jego wersji regatowej z dodanym drugim trapezem, lepszym osprzętem (węglowy przedłużacz, traveller Harkena) i lżejszymi kadłubami.

Dwa trapezy

Trapezowanie na sterze jest dosyć zaawansowaną techniką żeglugi stawiającą przed żeglarzami turystycznymi nowe wyzwania. Dart 16x jest na tyle wybaczającą łódką, ze nauka tej umiejętności jest zupełnie bezpieczna i łatwiejsza niż na innych łódkach tej klasy. Ponadto może być wprowadzana stopniowo a sternik jest w stanie prowadzić łódkę w każdych warunkach tylko balastując (także poprzez stosując szybko rolujący się fok i refowalny grot)

Flota Dart16 i Dart16x dla szkół żeglarskich

Budowa floty Dart stwarza przede wszystkim nowe możliwości dla schematu nauczania prowadzonego przez szkołę żeglarstwa poprzez łagodne przejścia pomiędzy funkcjami załogi na Dart i Dart 16x
– jest to unikalna możliwość stworzenia programu, który prowadzi żeglarza od samego początku żeglugi poprzez coraz trudniejsze stopnie do najbardziej zaawansowanych technik – umożliwia to zróżnicowanie programu, wprowadzenie atrakcyjnych ofert dla stałych klientów i utworzenie szczególnej, długotrwałej relacji z klientem.