Jak efektywnie zakończyć sezon? Podpowiada sześciokrotny Mistrz Świata Marcin Rudawski

Czy, kiedy i w jakim stylu zakończyć sezon żeglarski? To pytania, które zadaje sobie każdy żeglarz regatowy. Jak wygląda podsumowanie sezonu u Marcina Rudawskiego opowiada Mistrz Świata w klasie Laser Radial.

  1. Czy u Ciebie funkcjonuje taki termin jak „zakończenie sezonu”, czy w Twoim przypadku trwa on nieprzerwanie cały rok?

Zdecydowanie tak. Moje przygotowania ukierunkowane są na najważniejsze imprezy w sezonie MS, ME i MP. Po nich mam prawdziwy koniec sezonu. W tym roku to dopiero połowa października.

  1. Ze względu na warunki pogodowe sezon w Polsce kończy się stosunkowo szybko. Czy zmiana akwenów na te cieplejsze to jedyna szansa na przedłużenie żeglarskich treningów?

W Polsce można pływać nawet jeszcze w listopadzie. Oczywiście nie będą to takie treningi jak w trakcie sezonu ale warto dbać aby rozbrat z łódka był jak najkrótszy. Południe Europy to oczywiście najlepsza opcja na przygotowania do kolejnego sezonu, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Zima mimo wszystko też jest potrzebna. Można na spokojnie popracować nad przygotowaniem fizycznym na co w trakcie sezonu często brakuje czasu.

  1. Czy po każdym sezonie przeprowadzasz analizę  SWOT regat w których brałeś udział? Taki sportowy rachunek sumienia z plusami i minusami do poprawienia?

Lepiej taka analizę robić na bieżąco po każdych ważnych zawodach. Na koniec roku wszystkie przepływane wyścigi i imprezy potrafią się mylić. W tych sprawach wolę systematyczność.

  1. Czy będąc wielokrotnym Mistrzem Świata nadal rozwijasz swoją formę czy głównie skupiasz się nad jej utrzymaniem w tak dobrej kondycji? 

Od kilku sezonów przygotowuje najwyższą formę na najważniejsze imprezy. Nie jestem w stanie na najwyższym poziomie sportowym utrzymać się przez cały sezon.

  1. Podsumowując regatowy sezon żeglarski na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę? Co jest najważniejsze? Sprzęt, taktyka czy motywacyjna strona zawodnika? Nad czym powinni skupić się zawodnicy podczas zimowej przerwy w sezonie?

Sprzęt na Laserze jest mimo wszystko drugoplanowy. Większość zawodników ma dostęp do nowych żagli czy masztów. Zimowa przerwa powinna być w dużej mierze podporządkowana pod rozwój siły i kondycji u zawodnika. Ostatnie zmiany sprzętowe spowodowały, że żeglowanie na Laserze jeszcze bardziej promuje zawodników świetnie przygotowanych fizycznie do sezonu.

  1. Jak zawodnicy powinni zadbać o swój sprzęt regatowy podczas zimowej przerwy? Wiem, że są zawodnicy, którzy tak dbają o swoje jachty, że na zimę wprowadzają je do swoich domów a nawet salonów:-)

Na pewno takie traktowanie swojego Lasera mu nie zaszkodzi. Pytanie co powiedzą pozostali domownicy. A tak na poważnie wystarczy pamiętać aby żagle czekały na następny sezon odpowiednio zrolowane a łódka, żeby nie była narażona na różnice temperatur.

  1. Kiedy najlepiej planować zakup nowego sprzętu lub wymianę zużytych elementów? Na końcu czy na początku sezonu?

Pod koniec sezonu można liczyć na  rabaty, natomiast przed kolejnym sezonem może okazać się, że producent wprowadził nowy cennik. Odpowiedź jest zatem prosta, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić bo często koszty poniesione w trakcie sezonu przewyższyły zaplanowany budżet.

  1. Czy na zakończenie sezonu pozwalasz sobie na „wakacje” od żeglowania i wszystkiego z tym związanego? Taki detoks dla budowania głodu żeglarstwa w kolejnym sezonie?

Zdecydowanie tak. Jest to potrzebne każdemu szczególnie po tak długim sezonie. Jednak młodsi zawodnicy muszą uważać, żeby te wakacje nie trwały za długo.