Laser XD Radial

542

Cena: 29 950 zł

Dane techniczne

długość ft/m 13.78 4.20
szerokość ft/m 4.56 1.39
zanurzenie ft/m 2.62 0.80
powierzchnia żagla ft²/m² 62.00 5.76
waga kadłuba lb/kg 130.00 58.97
max. osób 1-2
poziom trudności
początkujący – expert
poziom regat klubowe – międzynarodowe
optymalna waga lb/kg 100/120 45/54
transport na dachu samochodu

Materiały dodatkowe

Laser Radial – klasa olimpijska kobiet / klasa juniorska mężczyzn / klasa dla mastersów

Laser Radial to kolejny etap żeglarskiej kariery każdego żeglarza Lasera. Klasa ta zaprojektowana została na bazie tego samego kadłuba i wyposażenia co Laser Standard i 4.7 . Wykorzystując kolumnę nieco krótszą i bardziej elastyczną niż Standard oraz zmniejszoną o 19% powierzchnię żagla stanowi jedną z najbardziej uniwersalnych klas regatowych dostępnych dla szerokiego przedziału wiekowego oraz żeglarzy o różnych umiejętnościach.

Uniwersalna Klasa Regatowa

Zaprojektowana z myślą o zawodnikach bardziej zaawansowanych i silniejszych. Optymalne warunki jakie spełniać powinien sternik to około 60 kilogramów wagi. Najlepsze zawodniczki ważą około 66-8 kilogramów. Klasa ta jest jednak najbardziej uniwersalna ze wszystkich Laserów. Marcin Rudawski, Mistrz Świata z 2009 roku, zdobywając swój tytuł ważył 74 kg i taka waga nie przeszkadza mu z powodzeniem ścigać się przy słabych wiatrach. Laser Radial jest również chętnie wybierany przez zawodników w kategoriach Masters, którzy nie maja warunków fizycznych umożliwiających ściganie się na Laserze Standard.

 
 

Do regat Radiala przystępują jedni z najlepszych.

Laser Radial to klasa, która przyciąga najwięcej startujących w Mistrzostwach Świata i Europy. Jest wykorzystywana w wielu najważniejszych regatach juniorów oraz stanowi klasę olimpijską kobiet.

Od lat zawody Laser Radial ciesząc się niezwykłą popularnością zapewniają solidną bazę wyjściową dla młodych żeglarzy, pozwalając im jednocześnie wykonać pierwszy krok w stronę żeglarstwa olimpijskiego.

Optymalny krój żagla pozwala na współzawodnictwo pomiędzy juniorami, najlepszymi żeglarzami olimpijskimi i mastersami. Niesamowita atmosfera towarzysząca wydarzeniom w klasie Laser Radial łączy zawodników, a Laserowe przyjaźnie często trwają aż do olimpiady!

Mniejszy żagiel o radialnym kroju skutecznie obniża środek ożaglowania, pozwalając lekkim i słabszym fizycznie żeglarzom doświadczać emocji znanych z Lasera Standarda. Zmniejszenie napięcia na żaglu wydłuża też jego regatowe życie!

Laser w szkołach żeglarstwa

Wiele turystycznych ośrodków żeglarskich (m.in. szkoły Royal Yachting Association) na całym świecie używa łódki Formuły Laser do szkolenia początkujących żeglarzy. Prostota żeglarstwa, dobra zabawa i niesamowite emocje w silnych wiatrach przyciągają wielu – niezależnie od wieku i umiejętności do spróbowania swoich sił na tych łódkach.

Laser jest dzięki temu wyborem wielu, którzy amatorsko pływają na jeziorach, zatoce czy morzu w Polsce lub wyjeżdżają za granicę. Dzięki prostej konstrukcji w 30 min łódka może być spakowana na dachu samochodu i  gotowa do wyjazdu z rodziną na żeglarskie wakacje!