Laser Stratos

474
Dane techniczne

długość ft/m 16.2 4.9
szerokość ft/m 6.9 2.1
zanurzenie ft/m 3.3 1.0
powierzchnia żagla ft²/m² Grot: 122.0

Fok: 29.92

Genaker: 157.8

Grot: 11.1

Fok: 2.78

Genaker: 12.5

waga kadłuba lb/kg 352.7 160.0
waga kilu lb/kg 220.5 100.0
max. osób 1-6
poziom trudności
początkujący – zaawansowany
poziom regat klubowe
optymalna waga lb/kg 330/496 150/225
transport na przyczepie

Materiały dodatkowe

Laser Stratos Keel – stworzony na wakacje nad morzem…

Laser Stratos w wersji kilowej jest jachtem typowo rodzinnym lub szkoleniowym. Jest pierwszym krokiem Lasera w kierunku jachtingu – obszerny kokpit, stabilna konstrukcja, mechanizmy refowania i genakera wzięte prosto z Lasera 2000 czynią tę łódkę jedną z najbardziej komfortowych konstrukcji idealnej na dłuższe wypady.

Sukces 2000 pozwolił na zbudowanie jego większej wersji, która od razu znalazła rzesze fanów.

Stratosa można traktować zupełnie jacht – zostawiać na noc na mooringu, używać silnika – jest po prostu stworzony na wakacje nad morzem.

Opcjonalny trapez wraz genakerem może dostarczać jeszcze więcej wrażeń i emocji dla całej rodziny!

Nowoczesne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo

Stratos jako łódka szkoleniowa i rodzinna została pomyślana tak, by maksymalizować bezpieczeństwo i ułatwić postawienie łódki, po ewentualnej wywrotce. Komory na burtach przy wywrotce zostają zatopione i kadłub obniża się do poziomu, z którego bez problemu można wejść na miecz i rozpocząć standardową procedurę stawiania. Tak jak w wypadku Lasera Bahia dostępne są też pływaki na maszt, które wspomagają pływalność utrudniając pełne odwrócenie się jachtu do góry dnem. Dodatkowo łódka jest znakomicie wyważona i zachowuje się wyjątkowo stabilnie.

Niektóre z rozwiązań Stratosa nie zawierają uproszczeń Bahii, dając możliwość dokładniejszego trymu (wygodniejszy system regulacji lików i gnava, z których część prowadzona jest do kabestanu / traveller szotów foka). Takie systemy dają możliwość rozszerzenia nauki trymu żagla, dają dużo więcej satysfakcji i swobody doświadczonym żeglarzom, jednocześnie pomyślane są tak, by mogły być ustawione w sposób domyślny i nie przeszkadzały zupełnie początkującym żeglarzom

Miejsce w kokpicie jest wystarczające dla czterech osób, co jest idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia organizacji treningów/regat dla firm, minimalizacji wykorzystania trenerów i łodzie do nauki i obstawy bezpieczeństwa.

Stratos przy całej swojej wygodzie i bezpieczeństwu ma też wiele cech, które czynią ją interesującą dla żeglarzy o zacięciu sportowym czy doświadczonych żeglarzy, którzy  patrząc na klasyczne materiały z których wykonany jest Stratos, a także jego spore jak na łódkę tego typu rozmiary  szybko będą umieli przyzwyczaić się do jachtu kojarząc go z mazurskimi jachtami turystycznymi czy innymi mniejszymi jednostkami popularnymi w Polsce… Tak jak w przypadku Lasera Bahia, trapez stanowi dodatek, który dla wielu początkujących żeglarzy stanowi poważne wyzwanie, tak więc bardzo szeroka burta i umieszczenie trapezu zostało pomyślane tak, by był on tylko wprowadzeniem do tego typu żeglarstwa i nie jest wymagany do stabilizacji łódki ze względu na jej dość dużą już szerokość, zawsze jednak stanowi ważny element treningowy i wprowadza dużo emocji szczególnie dla szkolenia młodszych osób!

Solidna i klasyczna konstrukcja łączy w sobie dwie zalety – po pierwsze jest szybko kojarzona z popularnymi typami łódek turystycznych i regatowych w Polsce, po drugie zaś  stanowi dobrą propozycje dla szkół żeglarskich, gdzie łódki narażone są  na większe zużycie. Laser określa typ konstrukcji jako “Virtually maintanance free”, co zaoszczędza dużo  pracy przy sprzęcie.

 
471